Mukhtar Fatih

إنشاء شارتك الخاصة SURIYE TÜRKMENLERININ ÇAĞRISI
Mukhtar Fatih

إنشاء شارتك الخاصة

SURIYE TÜRKMENLERININ ÇAĞRISI

2015-06-09 12:04:00
SURIYE TÜRKMENLERININ ÇAĞRISI

IŞİD’in Suriye’nin Halep kentinin kuzeyindeki Türkmen bölgelerine saldırıları şiddetlenirken Şanlıurfa Akçakale’nin karşısında bulunan Telabyad’da ve Kilis'in karşısında bulunan Azaz'da hareketlilik başladı. IŞİD ile diğer silahlı Gruplar Arasında çatışmalarının sürdüğü, koalisyon ve rejim uçaklarının da saldırılarının devam ettiği bölgede yaşayan 20 bin Türkmen, Akçakale ve Azaz Sınır Kapısı’na doğru yürüyüşe geçti.
Türkmenler, kapalı olan sınırın açılmasını istiyor. Türkmen nüfusun yoğunluklu yaşadığı köylerinde evlerini terk ederek Türkiye sınırına yürüyüşe geçti.
Konuyla ilgli Suriye Türkmen Doktorlar Birliği Başkani Dr.Mukhtar Fatih acil yardım çağrısı Yayını

SURIYE TÜRKMENLERININ ÇAĞRISI

Türkiye’deki din ve kan kardeşlerimize ve soydaşlarımıza çağrımızdır;
Suriye'de rejimin Halep'e yönelik yoğun hava saldırılarıyla bölgedeki sivil halkı göçe zorladığı Rejimin Halep'e yönelik kuşatması nedeniyle Türkiye'ye büyük göç dalgası ihtimali bulunuyor.IŞİD ve YPG arasında ve İŞİD ve Nusret Cephesi ,ÖSO savaşçıları arasında süren çatışmaların bu saat itibariyle çok şiddetlendi 
Özellikle doğu cephesinde artan şiddetli çatışmaların güneye de sıçradığını, Batı cephesinde de yeni saldırı hazırlıkları olduğunu bildirildi bugün sabah saatlerinden itibaren 
Azaz Sınır kapısına yakininde saldıran İŞİD burayı da ele geçirmek istayan kente insani yardımı tümden kesmeyi ve kenti dört bir taraftan kuşatmayı planladığı bildirildi.
Suriyeli Türkmen halkının diğer gruplarla her koşul altında direnişini sürdüreceğini, ancak güvenlik nedeniyle köylerini boşaltarak kentlerin merkezine yerleşen binlerce sivilin insani yardıma muhtaç olduğuna vurguluyoruz .
Bu nedenle sivil halka yiyecek, içecek, giyecek, ilaç, battaniye vb. yaşamsal gereksinimlere ihtiyacı bulunmaktadır”
Bu sebeple 2 Haziran 2015 tarihinde başlayan çatışmalardan dolayı, Türkmenler evlerini ve köylerini terk etmek zorunda kalmışlardır. Türkmen mültecileri, Türkiye’deki kardeşlerinde ve soydaşlarından kapılarına açarak Türkiye’ye sığınmak talebi ile Azaz ve Akça-Kale sınır kapısına doğru ilerlemektedirler. Halep ve Rakka Türkmenleri dindaş soydaş Türk halkmızdan Surıye Türkmenlerinin canı ve namusunu koruması için acil eylem çağrısı yapmaktadılar.
Dünya Türkmenlerine ve dünya kamuoyuna acil insani yardım çağrısında bulunıyoruz Surıye halkı aç ve susuz da kalsa direnişini sürdürecektir. Ancak tüm Surıyeli Türkmen halkı, Dünya Türk'leri ve Dünya Türkmenleri ve uluslararası insani kurum ve kuruluşların da sorumluluk duygusuyla hareket ederek, acil yardımda bulunması gerekiyor.
Suriye Türkmen Doktorlar Birliği Başkanı 
Dr.Mukhtar Fatıh

0
0
0
Yorum Yaz
Siriýa Türkmenleriniň Ynsanperwer Birleşigi Watan

قم بالترويج لصفحتك أيضاً Mukhtar Fatih | إنشاء شارتك الخاصة
Facebook

Mukhtar Fatih likes

Туркменская Община Сирии. Siriýa TürkmenleriТуркменская Община Сирии. Siriýa Türkmenleri
Create your Like Badge
Facebook

Mukhtar Fatih likes

Suriye Türkmen Doktorlar BirliğiSuriye Türkmen Doktorlar Birliği
Create your Like Badge