Mukhtar Fatih

إنشاء شارتك الخاصة Suriye Türkmen dosyası sağlıklı yürütülmemektedir
Mukhtar Fatih

إنشاء شارتك الخاصة

Suriye Türkmen dosyası sağlıklı yürütülmemektedir

2015-02-05 08:23:00

Suriye Türkmen dosyası sağlıklı yürütülmemektedir

Türkiye’nin Suriye’ye olan yakınlığı, kültürel benzeşmesi, Suriye vatandaşlarının giriş yapmak için vizeye ihtiyaç duymaması, güvenliğin sorun olmadığı ve lojistik açıdan imkanların geniş olduğu bir ülke olması, Türkiye’yi Suriyeli muhalifler tarafından çekici bir ülke konumuna sokmuştur. Suriye bölgesel iç savaşının şüphesiz en talihsiz unsuru ülkede yaşayan ve sayıları toplam 3.5 milyon civarında olan Türkmenler. Orta Doğu bölgesel iç savaşında her grubun arkasında bir bölge içi ve dışı devlet var iken Türkmenler büyük bir yalnızlığa terk edilmiş durumdalar. Türkmenler üzerindeki baskı her geçen gün artıyor. Yüz binlerce Türkmen göçmen durumuna düştü. Türkmen bebeleri Suriye ölüyor ve Türkiye’deki bazi yöneticileri Surıye Türkmen tabanını temsil edecek geniş ve oluşumları engelliyor, sadece STM 'yi muhatap aldığı için .Surıye Türkmen Meçlisinin acil olarak yeniden yapılandırılması gerekiyor,“ Türkiye'nin diğer Surıye Türkmen partilerinden ve derneklerinden ve aktıv temsılçılerinden uzak durması, Türklüğe, Türkmen davasına ve Surıye Turkmenlerın’e bir hayır getirmeyecektir. Surıye Türkmen meçlisi yaşasın diye, diğer Türkmen partileri yok olmaya terk edilmiştir. Türkmen dosyası sağlıklı yürütülmemektedir. Bugünkü tehlikeleri kaç yıldan beridir, görüp dillendiriyorduk. Ama bizleri geri plana atılar, söylediklerimizi görmezden geldiler. 
SURIYE TÜRKMEN MEÇLİSİ YENİDEN YAPILANDIRILMALI VE TÜM TÜRKMENLER BİR ARAYA GETİRİLMELİ
Surıye Türkmen Meçlisinin yeniden acilen yapılandırılması gerekıyor, geniş kapsamlı bir Surıye Türkmen yüksek meclisinin kurulması lazim.Surıye Türkmen Meçlisi hiçbir zaman Surıye Türkmenlerinden, partilerinden üstün bir kuruluş değil. Ama bir parçadır. Bu parça ile köprü kurumak isterseniz, sadece parçaya yönelik olur, yetersiz kalır.
Türkiye'nin tüm Surıye Türkmenleri bir araya getirip toplamasını her zaman ıstıyoruz , Desteklıyoruz Türkmenlerle ilgili ciddi adım atılmalı. Ahmet Davutoğlu’ndan ricamız var, resmi Türkmen kuruluşlarının başkanlarını Türkiye ye davet etsin ve görüşsünler. Burada sadece STM ve personeli değil, bölgede diğer parti başkanları da var. Sadece STM ve personelinin çağırılması Türkmen davasına zarar verir. Türkmen -Türkiye ilişkisine zarar verir. Yıllardır bağırıp çağırdık, biz bir parti değil bir milletiz diye. 3.5 milyonluk bir milletiz. Ama kimse dinlemiyor bızlerı.
TÜRKİYE’NİN DESTEKLEDİĞİ KURULUŞLAR SURIYE TÜRKMEN DAVASINA ZARAR VERİYOR
Türkiye’nin desteklediği sadece hür ve ozgür ve demokrası yolarle seçılmıyan STM kuruluşlarıne . Bu kuruluşlardan, diğer Türkmen oluşumlar ciddi manada rahatsızdır. Bu Türkmen davasına zarar veriyor. Türkmen tabanının Türk devletinden rahatsız olması, Türk davasına zarar veriyor. Türklüğün geleceğine de zarar vermekte. Bu rahatsızlığın giderilmesi lazım, bu hatalardan geri dönülmeli. Türkmenlerle ilişkiler eş zamanlı ve yeniden yapılmalı, yeniden dizayın edilmeli. Köklü değişiklikler yapılmalı. Zararın neresinden dönerseniz kardır. STM ye teslim edilen eğitim kurumları felç durumda. İnsani yardım kuruluşları felç oldu. Hastaneler aynı durumda.
STM YANLIŞLIKLARDAN BİR AN ÖNCE DÖNÜLMELİ
Bölgenin ve Türkmenlerin geleceği ile ilgili projeleri olan, güvenirliği olan her Surıye Türkmen toplumundan kuruluşlar saf dışı bırakılmamalı. Türkiye STM dışında diğer tüm partileri ve dernekleri ve Surıye gençlik toplumlari Ankara’ya davet etmeli. Tek bir Suriye Türkmen kuruluşu ortaya ckmali.

0
0
0
Yorum Yaz
Siriýa Türkmenleriniň Ynsanperwer Birleşigi Watan

قم بالترويج لصفحتك أيضاً Mukhtar Fatih | إنشاء شارتك الخاصة
Facebook

Mukhtar Fatih likes

Туркменская Община Сирии. Siriýa TürkmenleriТуркменская Община Сирии. Siriýa Türkmenleri
Create your Like Badge
Facebook

Mukhtar Fatih likes

Suriye Türkmen Doktorlar BirliğiSuriye Türkmen Doktorlar Birliği
Create your Like Badge